V letošním roce v dubnu nastává očekávaná konjunkce planet Jupiter a Uran ve znamení Býka. Setkání Jupitera s Uranem se odehrávají přibližně každých 14 let, přičemž každé zarovnání je v sextilu (60°) k předchozímu v rozmezí přibližně 5°. Dráhy planet tak během jednoho 84-letého cyklu planety Uran společně vytvářejí šesticípou hvězdu (viz obrázek, Jupiter konjunkce Uran v letech 1500-2024, zdroj: Astro-seek.com), jeden ze vzorů posvátné geometrie, které nalezneme v každé životní formě. (Více podrobností o tomto tématu se můžete dozvědět na mých přednáškách nebo ve výukových materiálech (e-booky), o které mi můžete napsat).

Jak vypadá tento jev z pohledu ze Slunce si můžete prohlédnout na krásné animaci Briana Clarka zde na odkazu.

Jupiter konjunkce Uran historie aspekty 1500-2024

Letošní zarovnání Jupiter-Uran je aktivní od poloviny března do druhé poloviny května 2024 s vyvrcholením kolem 20. a 21. dubna, proto můžeme již nyní ve svých životech i ve společnosti pozorovat jeho projevy. K setkání planet dochází na 21°49´ znamení Býka, v 02:27 GMT, tedy u nás to bude v 04:27 SELČ. Podstatný není až tak přesný čas, jako to, zda máte v této oblasti ve vašem horoskopu narození nějakou planetu či významný bod (ascendent, descendent, MC, IC), popřípadě na podobných stupních pevných znamení Vodnáře, Lva nebo Štíra v rozmezí +-5° od místa konjunkce. Pak tuto konstelaci rozhodně ve svém životě pocítíte. K určení samozřejmě potřebujete znát svůj nativní horoskop, jehož výklad si můžete u mne objednat. 

Co můžeme očekávat v období, kdy je aktivní tato konstelace?

Zarovnání mezi Jupiterem a Uranem oznamuje zahájení jejich nového cyklu na dalších téměř 14 let. Obecně je to doba, která přináší náhlé a nečekané změny, důmyslná a inovativní řešení, výrazný technologický pokrok, nové originální nápady, filozofická probuzení, nové právní precedenty, touhu po osvobození, revoluce v politice, sociální nepokoje a protesty, a to zejména v oblasti dané znamením, kde k zarovnání dochází.

Vzhledem k tomu, že se planety setkávají v Býku, můžeme očekávat nové začátky a rychlé změny v oblasti financí, majetku, hodnot, zemědělství, výživy, produkce potravin, našeho vztahu k přírodě a k tělu.

Jupiter je expanzivní a optimistický. Zušlechťuje a pozvedá ty, kteří žijí ve víře a spravedlnosti. Symbolizuje rozvoj a růst, spojujeme ho s hledáním smyslu a filozofické pravdy, stejně jako s náboženskou vírou a nadějí. Ne každý růst však vnímáme jako pro nás pozitivní, neboť tam, kde Jupiter prochází, zvětšuje nejen to dobré, ale i problémy, které v dané oblasti již existují. Jupiter odhaluje pravdu, což nebývá populární, ale tím nás vede k řešení toho, co je nezbytné. Stínem archetypu Jupitera je bujení a přehánění vedoucí k přemíře všeho druhu, přehnaný optimismus, extravagance, pýcha a arogance.

Uran představuje princip změny a revoluce a touhu po svobodě, vzrušení a svržení starých struktur. Je spojen s nečekanými zvraty, reformami a inovacemi, stejně jako s probuzením a radikálními poznatky, záblesky geniality a originality. Může však být také svévolně vzpurný a neklidný, přinášet chaos, rozvrat a tyranii. 

Princip fungování Uranu si můžete představit tak, jako když se náhle rozsvítí v místnosti světlo. Přichází náhle a nečekaně. Známá astroložka Liz Greene na jednom z jejích seminářů prohlásila: „Pokud to dokážete předpovědět, není to Uran!“ 

Jeho význam pro náš život je spíše vnější, pozice Uranu v nativním horoskopu nepopisuje ani tak naši osobnost (na rozdíl od tzv. osobních planet), jako děje a události kolem nás. Uran nás “nabádá”, abychom se vymanili z omezení a z rutiny, podporuje vzpouru a radikální změnu v záležitostech symbolizovaných znamením a životní oblastí, kterými putuje. 

Když se Jupiter a Uran spojí, výsledky mohou být nepředvídatelné. Obě jsou to mužské planety, které vládnou ohnivému znamení Střelce a vzdušnému znamení Vodnáře, takže jejich energie je vzrušující a energizující s potřebou hýbat se a riskovat, vydávat se vpřed a dosahovat cílů.

Jupiter má tendenci zesilovat a rozšiřovat vše, čeho se dotkne, a obvykle přináší nejlepší vlastnosti druhého archetypu. Ale může také povzbudit věci k přílišné expanzi a v kombinaci s Uranem to může vést k divoce extrémním výsledkům.

Jupiter posiluje vizionářskou schopnost Uranu vidět do budoucnosti, inovovat a nacházet řešení a nové nápady. Ale může také posílit jeho extremismus a revoluční zápal a touhu po změně bez ohledu na cenu nebo důsledky, což nakonec vyústí v chaos. Podobně jako u změn řízených progresivními ideologiemi bez opory v praktické realitě.

Uran povzbuzuje Jupiterovu víru a touhu po smyslu a přináší pozitivní vizi budoucnosti naplněnou nadějí a kreativitou, něco, v co lze věřit, a k čemu lze růst. Ale může také zesílit jeho sklon k dogmatickému přesvědčení, zvláště pokud se tato přesvědčení shodují s oblíbenou ideologií v té době.

V Býku k výrazným změnám dochází již od doby, kdy do něj Uran v roce 2018 vstoupil – v oblastech hodnot, zemědělství, výživy, financí, bankovního systému a dalších. Jsme tak už několik let svědky zavádění technologií do všech oblastí vyjmenovaných výše (on-line bankovnictví a mobilní aplikace jsou dnes již samozřejmostí, technologie se stále více uplatňují i v zemědělství a produkci potravin), vnímáme tlak na změnu našich jídelníčků (expanze veganských produktů, “umělé maso”, hmyz v potravě,…), proměny se dějí a budou dít ve finančním světě (rozvoj a pády kryptoměn, odměňování pomocí “kreditů”,…).

Tyto změny mohou být ještě více akcelerovány právě v letošním roce, kdy dojde nejdříve k popisovanému setkání Jupitera s Uranem, ale navíc je před námi v dalších měsících přechod obou planet přes stálici Algol. Co to pro nás bude znamenat a jaké energie budeme pociťovat kolektivně i individuálně, o tom vám povím zase v dalším článku, nebo na přednášce, pokud vás to zajímá, zůstaňte naladěni.

Co nás v následujících dnech čeká se můžeme zatím pouze domnívat, ale témata jsou vymezená právě znamením Býka a symbolikou obou planet. To hlavní máme pravděpodobně ještě před sebou a upozorním zde na některé možné projevy nadcházející konjunkce:

 → zvětšení problémů a tím upozornění na ně v oblastech financí, hodnot, majetku, zemědělství, výživy, hospodaření se zdroji, vztahu k přírodě

 → nové, intuitivní nápady, vědecké průlomy, technologické novinky a další integrace AI do oblastí signovaných Býkem

→ průlomy a inovace v zemědělství a v otázkách klimatu, nové technologie k čištění životního prostředí, zavádění technologií šetrnějších k přírodě

→ inovace ve fyzice a vědě a v našem chápání reality a kosmu. Mohlo by dojít k průlomu v téměř jakékoli oblasti, a možná je před námi konečně počátek konce materialistické vědy.

 → reforma světového systému ekonomiky 

 → extrémní volatilita a nepředvídatelné události na trzích, v bankovním systému, náhlé zisky / ztráty, výkyvy úrokových sazeb, inflace, krachy bank

→ nový systém odměňování lidí za jejich práci (univerzální základní příjem? digitální měna? konec petrodolaru jako světové rezervní měny?)

→ vývoj v oblasti digitálních měn, krypto a bitcoinů a digitálních měn centrální banky (CBDC)

→ zavedení uhlíkových daní  a financializace přírody v rámci „Green New Deal“.

→ … ???

Budoucnost

Co chci zdůraznit – jakékoliv nebeské konstelace nezpůsobí, že se věci stanou. Je to otázka synchronicity, události na nebi nastávají v harmonii s událostmi na Zemi a obráceně, a mají pouze symbolický význam. O principech fungování astrologie se podrobněji můžete dozvědět na mých přednáškách, nebo ve výukových materiálech.

Dokončení cyklu Jupiter-Uran trvá přibližně 14 let, přičemž nejzjevnější události a synchronicity se odehrávají na začátku cyklu právě v době konjunkce (2024), po které následuje vrchol v opozici (2031), i když výrazné bývají i kvadráty (2027, 2034/35). Nečekejme však, že se všechny změny stanou přes noc. Průlomy a inovace se dějí neustále, ale k těm nejvýznamnějším může dojít s větší pravděpodobností během konjunkce Jupiter-Uran. Tato konstelace představuje otočný bod nebo zárodečný moment, který uvádí změny do pohybu. Výsledky uvidíme v příštích letech. 

Co se dělo v minulosti, když byla na nebi obdobná konstelace?

Abychom získali představu o tom, jak tyto konjunkce fungují, podívejme se, co se dělo během posledního zarovnání Jupiter-Uran v Býku. Konjunkce byla 8. května 1941, aktivní od března do června toho roku, a shodovala se s konjunkcí Jupiter-Saturn také v Býku. Bylo to přímo uprostřed druhé světové války a Pluto bylo také v konjunkci s Chironem, což ukazuje na opravdu náročné období. 

 • Probíhala 2. světová válka, s tím je spojena řada událostí (Roosevelt podepsal zákon Lend-Lease Act, program Spojených států amerických, který umožňoval zásobování Spojenců válečným materiálem, aniž by USA přímo vstoupily do válečného konfliktu; ženy nastupují do továren na pozice mužů; vydávání dluhopisů Defence Bonds k financování zbrojení; operace Barbarossa (krycí název pro útok vojsk nacistického Německa proti Sovětskému svazu, kterým byl porušen pakt Ribbentrop-Molotov i smlouva o jejich přátelství a spolupráci, a došlo k otevření východní fronty 2. sv.války; události vedoucí k rozluštění německé šifry Lorenz; Britové zajali německou ponorku a dostal se jim do rukou stroj Enigma používaný k odesílání kódovaných zpráv, díky čemuž je 9.6.1941 dokázali dekódovat,…)
 • V Německu byl představen Z3, první plně automatický programovatelný počítač (dokončen 12. května 1941, tedy 4 dny po konjunkci!)
 • V Británii vzlétl první britský experimentální proudový letoun Gloster E28/39 (1. let 15. května 1941)
 • Film Orsona Wellese Občan Kane měl premiéru v New Yorku 1. května 1941 a stal se jedním z nejvlivnějších filmů všech dob.
 • Animátoři Disney vstoupili 19.5.1941 do stávky (trvala téměř 4 měsíce), aby získali lepší plat a privilegia.
 • Viet Minh byl založen 19.5.1941 ve Vietnamu Komunistickou stranou Indočíny, aby dosáhl nezávislosti na francouzské nadvládě, později se proměnil ve Viet Cong během vietnamské války s USA.

Každý cyklus staví na událostech předchozích cyklů, protože jedna událost a inovace vede k další, přičemž myšlenky se vzájemně obohacují a inspirují v průběhu času a po celém světě.

Předchozí cyklus Jupiter-Uran začal konjunkcemi v Beranu a Rybách v letech 2010–2011 a shodoval se s kvadrátem Uran-Pluto, který sice probíhal až v letech 2012 až 2015, ale byl funkční již během konjunkce Jupiter-Uran. Během tohoto cyklu došlo k tolika vědeckým a technologickým změnám, že je nemožné je všechny vyjmenovat. Je také obtížné předvídat, co bude z dlouhodobého hlediska významné, ale zde je několik hlavních událostí té doby:

Konjunkce od června 2010 do ledna 2011:

 • Probíhala řada povstání, včetně arabského jara a protestů proti úsporným opatřením v Evropě.
 • 23. října 2010 Wikileaks zveřejnila dokumenty o amerických válečných zločinech v Iráku a Afghánistánu z let 2004-2009.
 • Vědci vytvořili první živou syntetickou buňku (2010).
 • V Británii se začalo prodávat maso z potomků z klonované krávy (08/2010), od roku 2010 si získávají stále větší pozornost 3D tiskárny na jídlo.
 • Spuštěn velký hadronový urychlovač v CERNu (30.3.2010).
 • SpaceX se podařilo 9. prosince 2010 vypustit jako první soukromé společnosti na orbitu stroj a pak s ním přistát ve vodách Tichého oceánu. 
 • Elektromobily byly poprvé uvedeny na masový trh.
 • Byl vydán iPad (27.1.2010) a došlo k obrovskému nárůstu používání chytrých telefonů a sociálních sítí.
 • Mnoho průlomů v robotice a AI, které pokračují během celého cyklu dosud.

Zkuste si sami hledat paralely mezi minulostí a současnou dobou.

Jak by mohla tato konstelace fungovat na osobní úrovni a co můžete udělat pro to, abyste zarovnání Jupiter-Uran využili na maximum, to se dozvíte v dalším článku. 

Pokud vás zajímá, v jaké oblasti vašeho života se obě planety letos setkají a jak byste toho mohli konkrétně využít, obraťte se na mne a objednejte si osobní nebo on-line konzultaci.

Děkuji za přečtení 🙏❤️

Zdroje obrázků: Astro-seek.com, Pixabay, NASA, ESA, CSA, STScI.