V předchozím díle věnovaném tomuto tématu jsme si popsali obecné principy a symboliku tranzitu Jupitera v Blížencích. 

Nyní se pojďme podívat na nejvýznamnější aspekty, které během následujícího roku Jupiter bude navazovat a také na to, co se dělo během posledních přechodů Jupitera Blíženci. Na závěr si řekneme, co hledat ve svém osobním horoskopu, na co je vhodné se zaměřit, či naopak na co si dát pozor.

Jupiter v Blížencích – nejvýznamnější aspekty

V roce 2024 vytvoří Jupiter v Blížencích dvě nejzásadnější konstelace – trigon na Pluto už máme za sebou, před námi je několikrát se opakující kvadrát na Saturn. Část roku bude Jupiter samozřejmě také retrográdní.

Jupiter trigon Pluto, 3. června 2024

Ihned po vstupu do Blíženců vytvořil Jupiter přesný harmonický trigon s Plutem, který byl aktivovaný (tj. aspekt do orbu 5°) od 13. května do 23. června 2024. Od poloviny ledna 2025 do poloviny března 2025 se obě planety opět sblíží na méně než 10 stupňů. Trigon byl přesný 3. června 2024. Tato konstelace nám mohla pomoci prosadit naše cíle a zahájit cestu k jejich uskutečnění. 

Jupiter kvadrát Saturn, přesný 20. srpna a 24. prosince 2024, 15. června 2025 (poslední kvadrát v roce 2025 se však již odehrává s Jupiterem ve znamení Raka a Saturnem v Beranu).

Tyto kvadráty Jupitera se Saturnem by mohly být náročné. Aspekt nám připomene některá z témat a lekcí, které se dostaly do popředí v době, kdy cyklus těchto dvou společenských planet začal – bylo to 21. prosince 2020, kdy došlo ke konjunkci Jupitera se Saturnem na 0°29′ Vodnáře (tzv. Betlémská hvězda, Velká konjunkce, pouhým okem viditelný zákryt těchto planet).

Kvadrát symbolizuje průlomovou krizi jejich dvacetiletého cyklu (další konjunkce bude až v říjnu 2040 ve Vahách). Kvadráty mezi Jupiterem a Saturnem nám mohou pomoci usměrnit expanzivní povahu Jupiteru do praktičtější formy a struktury, kterou symbolizuje Saturn. Kvadrát mezi Jupiterem v Blížencích a Saturnem v Rybách může být také o otázce, jaké informace a údaje potřebujeme, aby se zákony většího celku mohly realizovat. Znamení Blíženců představuje informace, komunikaci, zatímco znamení Ryb představuje neviditelnou realitu v pozadí, která nás všechny obklopuje. 

Vzhledem k tomu, že Saturn je momentálně v Rybách, kterým dle tradiční astrologie vládne právě Jupiter, aktivuje se zajímavá dynamika. 

Během průchodu Saturna Rybami jsme vedeni k rozpouštění forem a zjemňování srdce, k puštění kontroly a odevzdání se proudu bytí. Což je v rozporu s tím, co Saturn symbolizuje (stabilita, řád, formy a struktury, hranice a systém), proto se můžeme u sebe i v okolí setkávat s odporem, strachem, zdrženlivostí. Máme pochopit, že není nutné ničit vnější formy našeho života, ale spíše otevřít a uvolnit bloky, omezení, překážky či přesvědčení v našem vnitřním srdci.

Jupiter retrográdní, 9. října 2024 – 4. února 2025

Jupiter bude v Blížencích retrográdní od října 2024 do února 2025. Retrográdní Jupiter je vždy časem k tomu, abychom se znovu podívali na témata, která byla zviditelněna při přímém pohybu daným znamením. Je to doba, kdy jsme povoláni přesunout svou pozornost od velkých, expanzivních energií, které Jupiter nabízí, a místo toho se zaměřit na menší detaily. Při tomto planetárním postavení není vhodné zbytečně riskovat, utrácet, slibovat, co nemůžete s jistotou splnit, puštět se do spekulací, větších investicí, do neuvážených soudních sporů, ani zakládat novou obchodní společnost nebo vydávat knihu.

Jupiter konjunkce Uran historie aspekty 1500-2024

HISTORIE – co se dělo během předchozích pobytů Jupitera v Blížencích?

Abychom získali představu o tom, jak může Jupiter v Blížencích fungovat, můžeme se podívat zpět na to, co se stalo během předchozích tranzitů tímto znamením.

Naposledy to bylo od 11. června 2012 do 26. června 2013, kdy:

 • CERN objevil Higgsův boson ve Velkém hadronovém urychlovači, takzvanou „božskou částici“. Prohledáváním obrovského množství dat po malých kouscích byla teorie jeho existence potvrzena.
 • Mars rover Curiosity přistál 6. 8. 2012 na Marsu, a tím zahájil svou misi průzkumu povrchu této planety.
 • Turecký dobrodruh Erden Eruç se stal prvním člověkem, který 21. 7. 2012 dokončil sólo obeplutí Země pouze prostřednictvím lidské síly. Trvalo mu to 5 let a používal různé druhy dopravy, včetně veslice, pěší turistiky, kola a kánoe.
 • Parašutista Felix Baumgartner se stal prvním člověkem, který prolomil zvukovou bariéru bez strojů, když dne 14. října 2012 skočil z balónu naplněného heliem z oblasti stratosféry.
 • Edward Snowden, americký whistleblower, bývalý zaměstnanec CIA a sub-kontraktor pracující pro Dell na zakázce pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA), zveřejnil tajné informace NSA o hromadném sledování ze strany vlády USA. Nikoho to tehdy nezajímalo a on bezstarostně pokračoval ve sdílení informací online.
 • Papež Benedikt XVI. dne 28. února 2013 rezignoval ze zdravotních důvodů na papežský úřad.
 • Papež František byl 13. března 2013 zvolen prvním latinskoamerickým papežem. S postavením Jupitera v Blížencích dobře zapadá i fakt, že tento papež pochází z jezuitského řádu, který odedávna hrál důležitou roli ve vzdělávacím systému Evropy.

Předchozí tranzit Jupitera Blíženci od 30. června 2000 do 13. července 2001:

 • Mezi Dánskem a Švédskem byl otevřen železniční a silniční most Oresund, nejdelší v Evropě (118 km dlouhý).
 • Nejdelší vlak světa byl vypraven v roce 2001 v Západní Austrálii společností BHP Iron Ore, skládal se z 682 naložených vagónů a 8 lokomotiv, vezl 82.000 tun železné rudy a celková délka se vyšvihla na úctyhodných 7.300 metrů.
 • Sojuz TM-31, ruská kosmická loď, byla vypuštěna s první posádkou na Mezinárodní vesmírnou stanici dne 31. 10. 2000.
 • Human Genome Project zveřejnil v roce 2000 první verzi sekvence lidského genomu.
 • Apple spustil iTunes 28. 4. 2003, později operační systém OSX, přičemž byly spuštěny také Wikipedie (15. 1. 2001) a Google Images.

Budoucnost

Jupiter v Blížencích ve vašem osobním horoskopu

Chcete-li vědět, jak může Jupiter v Blížencích fungovat pro vás, podívejte se zpět do výše popisovaných časů, abyste našli vodítka.

CO HLEDAT VE VLASTNÍM HOROSKOPU?

Pokud znáte svůj horoskop a zvládáte orientaci v něm, pak najděte znamení Blíženců – který dům (domy) obývá?

Tato oblast života pro vás bude nejvíce ovlivněna tímto tranzitem, i když přímo v Blížencích nemáte žádné planety ani důležité body horoskopu.

Ti z nás, kdo naopak máme planety nebo důležité body horoskopu ve znamení Blíženců, Jupiterův tranzit v nějaké podobě pocítíme.

Konkrétní témata samozřejmě záleží na tom, jaké planety to jsou a s kým se spojují ve vašem osobním horoskopu.

Jupiter se zpočátku bude pohybovat přímým směrem až na 21°20′ Blíženců do 9. října 2024 a poté se v rámci své retrogradity (9. 10. 2024 – 11. 2. 2025) přesune zpět na 11°16′ Blíženců.

To také znamená, že lidé, kteří mají pozice v prvním a posledním dekanu Blíženců, budou výrazně méně ovlivněni Jupiterovým tranzitem přes Blížence než ti, kteří mají pozice uprostřed znamení. Ti z vás, kdo máte planety nebo hlavní osy mezi 11°16′ a 21°20′ Blíženců, zažijete Jupiterův tranzit celkem třikrát. To vám dává dostatek času na to, abyste ve svých životech zavedli něco nového, nebo provedli expanzi tam, kde je to vhodné.

Na zajímavé příležitosti a šťastné náhody se mohou těšit zejména zrozenci znamení Blíženců. Pro vás nastává ideální období, kdy byste se měli chopit nových příležitostí, které se objeví. 

Růst, přízeň a přicházející příležitosti mohou očekávat i zrozenci znamení Vodnáře, Vah, Lva a Berana.

Pro všechny dotčené napěťovým tranzitem Jupitera platí upozornění na přeceňování vlastních sil, přílišné utrácení, spekulativní obchody a slibování toho, co nedokážete splnit. Jedná se zejména o ty z vás, kdo máte planety či důležité body horoskopu ve znamení Panny, Ryb a Střelce. Pozor také na nestřídmost v jídle, která by se mohla projevit přibýváním na váze  nebo dokonce rozvojem nějaké nemoci, např. cukrovkou či potížemi s játry.

Ráda bych zdůraznila, že ani v životě, ani v astrologii není nic černobílé. Nic není jen dobré nebo jen špatné, a tedy ani Jupiter, který bývá označován jako “velké dobro”, nesymbolizuje jen pozitivní záležitosti. Vždy je nezbytné nahlédnout na individuální horoskop, podívat se, co v něm a tedy pro vás konkrétně ten váš Jupiter v horoskopu symbolizuje, a na základě toho lze teprve vyvozovat závěry a nemít nerealistická očekávání. Astrologie je pouze nástroj k tomu, abychom pochopili, co se děje, zorientovali se v situaci a využili případné příležitosti, které pro nás mohou být přínosné. Nebo se naopak připravili a lépe pochopili období, která jsou náročná.

Závěr

To, co bude řečeno, myšleno a vynalezeno v období, kdy je Jupiter v Blížencích, potřebuje čas, aby se vyvinulo, získalo hloubku a vytvořilo podstatu. Ostatně znamení Blíženců je stále součástí 1. kvadrantu zvěrokruhu. Ta je o iniciativě, o vývoji něčeho nového. “Věci” získávají duši až ve 2. kvadrantu (Rak až Panna) a teprve ve 3. kvadrantu (Váhy až Střelec) se výměnou s jinými lidmi ukáže, co může zůstat a co bylo pravděpodobně spíše nereálné.

Jupiterova roční cesta znamením Blíženců je každopádně výborný čas k prozkoumání nových zkušeností, které nám pomohou dozvědět se více o sobě a světě kolem nás.

Pokud byste rádi věděli, jaký význam má pro vás přechod Jupitera přes Blížence, doporučuji osobní nebo on-line konzultaci. Astrologická konzultace může být užitečná v mnoha životních situacích, zvláště když jste ve fázi hledání nebo když máte pocit, že můžete více využít svůj potenciál.

Na individuální konzultace se vždy důkladně připravuji a snažím se během nich co nejlépe zodpovědět všechny vaše dotazy.

Podrobné informace o průběhu a ceně mých astrologických služeb najdete zde.

Děkuji za přečtení 🙏❤️

Zdroje obrázků: Pixabay, Pinterest, Canva, wikipedia, NASA, ESA, CSA, STScI., wikipedia